TPJ826W TradeMaster Junior Jumbo 2-Gang Nylon Wall Plate, Duplex Receptacle Opening, 1 Decorator Opening, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TPJ826W
- UPC:
- 785007025835
- Item #:
- 9953
TPJ826W TradeMaster Junior Jumbo 2-Gang Nylon Wall Plate, Duplex Receptacle Opening, 1 Decorator Opening, White
- MFR #:
- TPJ826W
- UPC:
- 785007025835
- Item #:
- 9953
Trademaster Wall Plate Jumbo 2-gang 1-duplex receptacle, 1-Decorator
| Catalog Number | TPJ826W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 2 |
| Special Features | Molded of rugged, practically indestructible nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007025835 |
| GTIN | 00785007025835 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 6" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .50" |