TY527M-NDT Ty-Rap Detectable Cable Tie, 13-1/2 in L x 0.27 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Blue
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY527M-NDT
- UPC:
- 786210995373
- Item #:
- 97438
TY527M-NDT Ty-Rap Detectable Cable Tie, 13-1/2 in L x 0.27 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Blue
- MFR #:
- TY527M-NDT
- UPC:
- 786210995373
- Item #:
- 97438
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY527M-NDT |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Blue |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Detectable by metal detectors, X-ray equipment, or visual detection |
| UPC | 786210995373 |
| GTIN | 00786210995373 |
| Item Type | Detectable |
| Length | 13.5 in , 343 mm |
| Width | 0.27 in , 6.9 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.06 in , 1.5 mm |