TY5253M Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 11.4 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY5253M
- UPC:
- 786210869896
- Item #:
- 97375
TY5253M Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 11.4 in L x 0.19 in W x 0.055 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY5253M
- UPC:
- 786210869896
- Item #:
- 97375
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY5253M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210869896 |
| GTIN | 00786210869896 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 11.6 in , 295 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06227|3M 6227|3M 6251|ABBInstall 13-2423|ABBInstall 13-243|ABBInstall L11509|ABBInstall L-11-50-9-C|ABBInstall TY253M|ABBInstall TY5242M|ABBInstall TY5253M |