TPJ18W TradeMaster Junior Jumbo 2-Gang Nylon Wall Plate, 1 Toggle Switch Opening, Duplex Receptacle Opening, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TPJ18W
- UPC:
- 785007025637
- Item #:
- 9586
TPJ18W TradeMaster Junior Jumbo 2-Gang Nylon Wall Plate, 1 Toggle Switch Opening, Duplex Receptacle Opening, White
- MFR #:
- TPJ18W
- UPC:
- 785007025637
- Item #:
- 9586
Trademaster Wall Plate Jumbo 2-gang 1-toggle 1-duplex receptacle
| Catalog Number | TPJ18W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 2 |
| Special Features | Molded of rugged, practically indestructible nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007025637 |
| GTIN | 00785007025637 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 6" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .50" |