Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/2" EMT or 1-1/4" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 3B
- UPC:
- 784610120036
- Item #:
- 92392
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/2" EMT or 1-1/4" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR #:
- 3B
- UPC:
- 784610120036
- Item #:
- 92392
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 3B |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610120036 |
| GTIN | 00784610120036 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 0.870" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.950" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.95" x 1.75" x 0.87" |