TPJ2W TradeMaster Jumbo 2-Gang Nylon Wall Plate, 2 Toggle Switch Openings, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TPJ2W
- UPC:
- 785007025200
- Item #:
- 8984
TPJ2W TradeMaster Jumbo 2-Gang Nylon Wall Plate, 2 Toggle Switch Openings, White
- MFR #:
- TPJ2W
- UPC:
- 785007025200
- Item #:
- 8984
Trademaster Jumbo Wall Plate, double gang, toggle plate is molded of rugged, practically indestructible self-extinguishing nylon. It is preferred for hospital, industrial, institutional, and other high-abuse applications.Available in Ivory, White, Brown, Gray, Black, Blue, Orange, Red, and Light Almond.
| Catalog Number | TPJ2W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 2 |
| Special Features | Molded of rugged, indestructible self extinguishing nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007025200 |
| GTIN | 00785007025200 |
| Item Type | Juinor Jumbo Wall Plate |
| Size | 4.9 in |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .35 in |