Discontinued
8910DP21V14 Type DP Definite Purpose Contactor, 24 V AC V Coil, 25 A, 1NO Contact, 1 Poles
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- 8910DP21V14
- UPC:
- 785901748632
- Item #:
- 8973
Discontinued
8910DP21V14 Type DP Definite Purpose Contactor, 24 V AC V Coil, 25 A, 1NO Contact, 1 Poles
- MFR #:
- 8910DP21V14
- UPC:
- 785901748632
- Item #:
- 8973
CONTACTOR 600VAC 25AMP DP +OPTIONS
| Catalog Number | 8910DP21V14 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Square D by Schneider Electric |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | IDEAL FOR HEATING, AIR CONDITIONING, REFRIGERATION, DATA PROCESSING AND FOOD SERVICE EQUIPMENT. |
| Coil Voltage | 24 V AC 50/60 HZ,600 V AC |
| Connection | BINDER HEAD-QUICK CONNECT TERMINALS |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Contact Rating | 25 A |
| Mounting | Panel Mount |
| Phase | 1 |
| Special Features | 2-2 HP 115 V AC, 1 PHASE-3-3 HP 230 V AC, 1 PHASE |
| Standard | UL RECOGNIZED-CSA |
| UPC | 785901748632 |
| GTIN | 00785901748632 |
| Item Type | DEFINITE PURPOSE CONTACTOR |
| Size | 1P |