TY523M-NDT Ty-Rap Detectable Cable Tie, 3.6 in L x 0.09 in W x 0.035 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Blue
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY523M-NDT
- UPC:
- 786210995311
- Item #:
- 88088
TY523M-NDT Ty-Rap Detectable Cable Tie, 3.6 in L x 0.09 in W x 0.035 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Blue
- MFR #:
- TY523M-NDT
- UPC:
- 786210995311
- Item #:
- 88088
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY523M-NDT |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Blue |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Detectable by metal detectors, X-ray equipment, or visual detection |
| UPC | 786210995311 |
| GTIN | 00786210995311 |
| Item Type | Detectable |
| Length | 3.6 in , 92 mm |
| Width | 0.09 in , 2.3 mm |
| Tensile Strength | 11 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.035 in , 0.9 mm |