| Catalog Number | 1406-W |
| Manufacturer | Leviton |
| Brand | Leviton |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Commercial |
| Input Voltage | 125 V |
| Output Voltage | 125 V |
| Special Features | Pull Chain Control Socket, Made in China |
| Standard | NOM Certified (057);UL Listed;CSA Certified |
| UPC | 078477134368 |
| GTIN | 00078477134368 |
| Item Type | Lampholder |
| Wattage | 660 W |