Tele-Power; Blank Vertical Drop Pole; 15 ft Length x 3.500 Inch Width x 2.200 Inch Height, Steel, Gray
- MFR:
- Legrand-Wiremold
- MFR #:
- 25DTC-415-DG
- UPC:
- 786776177268
- Item #:
- 809116
Tele-Power; Blank Vertical Drop Pole; 15 ft Length x 3.500 Inch Width x 2.200 Inch Height, Steel, Gray
- MFR #:
- 25DTC-415-DG
- UPC:
- 786776177268
- Item #:
- 809116
Two sections of a two-compartment pole (5' 4 (1.626m) base and 5' (1.52m) extender) assembles to form a 15' 4 (3.148m) pole. Nominal material thickness .040 (1.0mm). Ivory or gray boot base. Furnished unwired without outlets. Mounting hardware, entrance end plate and ceiling trim plate furnished. An 8 (203mm) cover at top of pole is removable for making power wiring connections. Finish - Designer Gray
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 25DTC-415-DG |
| Manufacturer | Legrand-Wiremold |
| Brand | Wiremold |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Commercial, Office |
| Color | Designer Gray |
| Enclosure | Steel |
| Finish | Painted/Steel |
| Material | Steel |
| Special Features | Bring power, data, and A/V services into open space environments quickly & easily. Custom capabilities. On-site configurability. A/V Compatibility. Datacom connectivity options. |
| Standard | cULus Listed Multioutlet Assemblies: File E15191, E178348 Guide PVGT. Raceway Fittings: File E41751 Guide RJPR. Accessories: File E53857 Guide RVUR Meets Article 380 & 386 of NEC. |
| RoHS URL | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| UPC | 786776177268 |
| GTIN | 00786776177268 |
| Item Type | Tele-Power Poles |
| Length | 15'5" |
| Width | 4 1/4" |
| Depth | 4 5/16" |
| Thickness | .03" |