One-Hole Duplex Jiffy Clip, Fits A. 0.375" & B. 0.375" Outside Diameter Cable or Tubing, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 301
- UPC:
- 784610523011
- Item #:
- 801085
One-Hole Duplex Jiffy Clip, Fits A. 0.375" & B. 0.375" Outside Diameter Cable or Tubing, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 301
- UPC:
- 784610523011
- Item #:
- 801085
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 301 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits Cable or Tubing with an outer diameter of 3/8" |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| UPC | 784610523011 |
| GTIN | 00784610523011 |
| Item Type | 1-Hole Duplex Strap |
| Length | 0.500" |
| Width | 1.570" |
| Height | 0.36" |
| Size | 0.36" x 1.57" x 0.50" |
| Thickness | 0.035" |