Service Entrance One Hole Strap, Fits Nonmetallic Cable & Nonmetallic Sheathed Cable, Type SEU, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- MED2
- UPC:
- 784610560023
- Item #:
- 797172
Service Entrance One Hole Strap, Fits Nonmetallic Cable & Nonmetallic Sheathed Cable, Type SEU, Pre-Galvanized
- MFR #:
- MED2
- UPC:
- 784610560023
- Item #:
- 797172
Manuals & Documentation
| Catalog Number | MED2 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Service Entrance Cable |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Secures type SEU service entrance cables. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610560023 |
| GTIN | 00784610560023 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.625" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.080" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.250" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.25" x 1.08" x 0.63" |
| Thickness | 0.045" IN |