XS1N18PA349 OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor With Reverse Polarity Protection, Inductive, PNP Output, 1NO Contact, 10 to 36/12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS1N18PA349
- UPC:
- 785901911562
- Item #:
- 78612
XS1N18PA349 OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor With Reverse Polarity Protection, Inductive, PNP Output, 1NO Contact, 10 to 36/12 to 24 V DC
- MFR #:
- XS1N18PA349
- UPC:
- 785901911562
- Item #:
- 78612
This product is part of the XS range, an offer of inductive proximity sensors. This general purpose inductive proximity sensor in a cylindrical M18 design and fixed body. It is flush mountable and has a frontal detection face. It supports 10mm nominal sensing distance and 1 NO PNP discrete output. The inductive proximity sensor with a rated supply voltage of 12V to 24V DC with reverse polarity protection and no load current consumption of 0mA to 10mA. It is furnished with 2m cable for electrical connection. It is an IP68 (double insulation)/IP69K rated product. The enclosure is made of nickel plated brass. Its dimensions are 39mm (length) x 18mm (height). It weighs 0.1kg. It is suitable for railway, mobile equipment, material handling/conveying/logistics, material working/machine tools, packaging, robotics, food and beverage industries. This product is certified by CE, CSA and UL. Inductive sensors come in flush and non flush versions, M8, M12, M18, M30 short and long bodies cylindrical forms, standard cubic, rectangular and flat forms. The inductive proximity sensors for non contact sensing of metal objects up to 60mm. It is designed for use in industrial applications relating to presence detection.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS1N18PA349 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | - |
| Connector | Cable |
| Control Output | 1 NO, PNP |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | 10 MM,> 0.31...0.59 IN (> 8...15 MM) |
| Sensor | 18 MM,39 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP68 double insulation conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...24 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=867390&lang=en-us |
| UPC | 785901911562 |
| GTIN | 03389110911565 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M18 |
| Operating Temperature | -25-50 A Degrees C |