Multi-Lok 316 Stainless Steel Cable Tie, Uncoated, Length of 300mm (11.8 Inches), Width of 7mm (0.28 Inch), Thickness of 0.25mm (0.01 Inch), Tensile Strength Rating of 1112 Newtons (250 pounds)
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TYS12-280
- UPC:
- 786210915456
- Item #:
- 783915
Multi-Lok 316 Stainless Steel Cable Tie, Uncoated, Length of 300mm (11.8 Inches), Width of 7mm (0.28 Inch), Thickness of 0.25mm (0.01 Inch), Tensile Strength Rating of 1112 Newtons (250 pounds)
- MFR #:
- TYS12-280
- UPC:
- 786210915456
- Item #:
- 783915
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TYS12-280 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | India |
| Made in USA | No |
| Color | Metallic |
| Lock Mechanism | Multi-Lok |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210915456 |
| GTIN | 00786210915456 |
| Item Type | Stainless Steel |
| Length | 11.8 in , 300 mm |
| Width | 0.28 in , 7 mm |
| Tensile Strength | 250 pounds , 1112 newtons |
| Thickness | 0.01 in , 0.25 mm |