3/8" Split Lock Washers, Medium, Zinc Plated, Domestic, Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40535USJ
- UPC:
- 085937046246
- Item #:
- 778235
3/8" Split Lock Washers, Medium, Zinc Plated, Domestic, Jar
- MFR #:
- 40535USJ
- UPC:
- 085937046246
- Item #:
- 778235
| Catalog Number | 40535USJ |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Sub Brand | Cully |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Provides a hardened bearing surface, creating more uniform torque control and load distribution. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Applies greater bolt tension per unit of applied torque. Resists loosening caused by vibration and corrosion. |
| UPC | 085937046246 |
| GTIN | 00085937046246 |
| Item Type | Split Lock Washer |
| Inside Diameter | 0.385" IN |
| Outside Diameter | 0.680" IN |
| Thickness | 0.094" IN |