1/4"-20 Finished Hex Nut, Grade 2, Coarse Thread, Low Carbon, Zinc CR+3, Domestic, Jar/100
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40125USJ
- UPC:
- 085937065346
- Item #:
- 778233
1/4"-20 Finished Hex Nut, Grade 2, Coarse Thread, Low Carbon, Zinc CR+3, Domestic, Jar/100
- MFR #:
- 40125USJ
- UPC:
- 085937065346
- Item #:
- 778233
| Catalog Number | 40125USJ |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Sub Brand | Cully |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Designed to be used specifically with machine screws. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| UPC | 085937065346 |
| GTIN | 00085937065346 |
| Item Type | Machine Screw Nut |
| Width | 0.437" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.21875" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1/4" |
| Thread Size | 20 TPI |