1/4" USS Flat Washers, Medium Carbon, Zinc Plated, Domestic, Thru-Hardened For Grade 5 and Grade 8 applications, Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40325USJ
- UPC:
- 085937050144
- Item #:
- 778232
1/4" USS Flat Washers, Medium Carbon, Zinc Plated, Domestic, Thru-Hardened For Grade 5 and Grade 8 applications, Jar
- MFR #:
- 40325USJ
- UPC:
- 085937050144
- Item #:
- 778232
| Catalog Number | 40325USJ |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Sub Brand | Cully |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Washers are designed for assembly around a bolt or screw, between the bearing surface of the fastener and the part to which it is attached. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Flat washers are used to improve stress distribution, and to span large clearance holes. |
| UPC | 085937050144 |
| GTIN | 00085937050144 |
| Item Type | Flat Cut Washer |
| Inside Diameter | 0.296" IN |
| Outside Diameter | 0.640" IN |
| Thickness | 0.080" IN |