1/2"-13 Finished Hex Nuts, Grade 2, Coarse Thread, Low Carbon, Zinc CR+3, Domestic, Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40140USJ
- UPC:
- 085937065384
- Item #:
- 778230
1/2"-13 Finished Hex Nuts, Grade 2, Coarse Thread, Low Carbon, Zinc CR+3, Domestic, Jar
- MFR #:
- 40140USJ
- UPC:
- 085937065384
- Item #:
- 778230
| Catalog Number | 40140USJ |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Sub Brand | Cully |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Designed to be used specifically with machine screws. |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| UPC | 085937065384 |
| GTIN | 00085937065384 |
| Item Type | Machine Screw Nut |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.437" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1/2" |
| Thread Size | 13 TPI |