1/2 x 2" Fender Washers, Zinc Plated, Domestic, Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40755USJ
- UPC:
- 085937058348
- Item #:
- 778229
1/2 x 2" Fender Washers, Zinc Plated, Domestic, Jar
- MFR #:
- 40755USJ
- UPC:
- 085937058348
- Item #:
- 778229
| Catalog Number | 40755USJ |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Sub Brand | Cully |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Used where an extra wide bearing surface is required. Originally designed for auto body repair work, they are also used in sheet metal, plumbing, and electrical work. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| UPC | 085937058348 |
| GTIN | 00085937058348 |
| Item Type | Fender Washer |
| Inside Diameter | 1/2" IN |
| Outside Diameter | 2" IN |
| Thickness | 0.047" – 0.080" IN |