9007B9 Osisense Rotary Severe Duty Limit Switch Lever Arm, 2-1/2 in L, Steel Roller, Zinc Plated Arm
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007B9
- UPC:
- 785901759836
- Item #:
- 7535
9007B9 Osisense Rotary Severe Duty Limit Switch Lever Arm, 2-1/2 in L, Steel Roller, Zinc Plated Arm
- MFR #:
- 9007B9
- UPC:
- 785901759836
- Item #:
- 7535
LIMIT SWITCH LEVER ARM T+FT +OPTIONS
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007B9 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 2.5-2.5 in - convertible roller |
| Application | 9007T/FT,9007T/FT,9007T-9007FT-9007C..S9,SEVERE DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller (convertible) 1.38 in 0.25 in |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=373651&lang=en-us |
| UPC | 785901759836 |
| GTIN | 00785901759836 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 2.50 INCHES 1.38 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -10-185 A Degrees F |