12 CI 4 IN RND VS 1/2 IN PAN 70 LB FAN
- MFR:
- Allied Moulded Products
- MFR #:
- 9371-FRV
- UPC:
- 085339927051
- Item #:
- 752675
12 CI 4 IN RND VS 1/2 IN PAN 70 LB FAN
- MFR #:
- 9371-FRV
- UPC:
- 085339927051
- Item #:
- 752675
12.0 Cu. In. 4 dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable - Polyurethane flange for single drywall offset, 1/2 deep base with side cube wiring capacity, fan/fixture screws for joist mounting, ground screw - New and old work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (70 lbs. fan support and 110 lbs. fixture support) - Fiberglass - thermoset box - Size: Depth=1 1/2, Dia=4 - Bottom mount
| Catalog Number | 9371-FRV |
| Manufacturer | Allied Moulded Products |
| Brand | Allied Moulded Products |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | New and old work residential construction 2 HR fire resistive walls and ceilings (70 lbs. fan support and 110 lbs. fixture support) |
| Cable Entry | Two 1/2" knockouts with Speed "K" Clamp |
| Color | Beige;tan |
| Construction | Compression molded |
| Cubic Capacity | 12.0 |
| Insulation | Nonconductive nonmetallic |
| Knockouts | Yes |
| Material | Fiberglass reinforced polyester - thermoset box |
| Mounting | Bottom Mount |
| Special Features | Polyurethane flange for single drywall offset, 1/2" deep base with side cube wiring capacity, fan/fixture screws for joist mounting, ground screw, machine tapped fixture holes, rigid hard box construction, no distortion with high temperatures, shatter resistant with low temperatures |
| Standard | UL 514 C |
| UPC | 085339927051 |
| GTIN | 00085339927051 |
| Item Type | 4" dia. round fixture support box for use with nonmetallic sheathed cable |
| Size | Depth=2 7/8", Dia=4", 1/2" deep pan |