Discontinued
CH141BI Cylindrical Modular Fuse Holder with Neon Indicator, 600 VAC/VDC, 690 VAC, 40 A, 50 A, 1.5 to 50 sq-mm Wire, 1 Poles
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- CH141BI
- UPC:
- 051712390187
- Item #:
- 734590
Discontinued
CH141BI Cylindrical Modular Fuse Holder with Neon Indicator, 600 VAC/VDC, 690 VAC, 40 A, 50 A, 1.5 to 50 sq-mm Wire, 1 Poles
- MFR #:
- CH141BI
- UPC:
- 051712390187
- Item #:
- 734590
| Catalog Number | CH141BI |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | Spain |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 40 |
| For Use With | For Use With 14 Mm X 51 Mm Fuse |
| Material | Polyester |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | 1 Pole, For Used With 14 mm X 51 mm Fuse, With Indicating |
| Standard | UL |
| UPC | 051712390187 |
| GTIN | 00051712390187 |
| Item Type | Modular |
| Length | 4.7 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 3.5 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.18333 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.25 |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 51 mm Diameter X 14 mm Length |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wattage | 5 |