9007RA11 Osisense Heavy Duty 1-Way Lever Arm, 1-1/2 in L, Steel Roller, Cast Zinc
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007RA11
- UPC:
- 785901878919
- Item #:
- 709460
9007RA11 Osisense Heavy Duty 1-Way Lever Arm, 1-1/2 in L, Steel Roller, Cast Zinc
- MFR #:
- 9007RA11
- UPC:
- 785901878919
- Item #:
- 709460
LIMIT SWITCH LEVER ARM AW+C +OPTIONS
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007RA11 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return one way roller lever 1.5-1.5 in - - |
| Application | 9007AW-9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller 0.75 in 0.25 in |
| UPC | 785901878919 |
| GTIN | 00785901878919 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.50 INCHES 0.75 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |