7A1 Osisense Miniature Potted Lever Arm, 1-1/2 in L, Steel Roller, Cast Zinc
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 7A1
- UPC:
- 785901215936
- Item #:
- 70914
7A1 Osisense Miniature Potted Lever Arm, 1-1/2 in L, Steel Roller, Cast Zinc
- MFR #:
- 7A1
- UPC:
- 785901215936
- Item #:
- 70914
LIMIT SWITCH LEVER MS+ML +OPTIONS
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 7A1 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 1.5-1.5 in - |
| Application | 9007MS/ML,9007MS04..-9007ML04..,MINIATURE POTTED |
| Special Features | 1 steel outside roller 0.75 in 0.25 in |
| Standard | UL LISTED FILE NUMBER E42259 CCN NKCR - CSA CERTIFIED FILE NUMBER LR25490 CLASS 3211-03 - CE MARKED |
| UPC | 785901215936 |
| GTIN | 00785901215936 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.50 INCHES 0.75 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -40-221 A Degrees F |