8ST2L80SC3 Metalux ST Series Linear Striplight, LED Lamp, 80 W Fixture, 120 to 227 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- 8ST2L80SC3
- UPC:
- 080083242207
- Item #:
- 704080
8ST2L80SC3 Metalux ST Series Linear Striplight, LED Lamp, 80 W Fixture, 120 to 227 V AC, White Powder Coated Housing
- MFR #:
- 8ST2L80SC3
- UPC:
- 080083242207
- Item #:
- 704080
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 8ST2L80SC3 |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Metalux |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 9275 |
| Mounting | Strip |
| Special Features | 0-10V dimming available for 4000K, double lens 2ft, 4ft and 8ft stock |
| Standard | UL/cULus Listed - Damp Location;RoHS Compliant;LM79/LM80 Compliant;DLC Qualified;NFPA 101 Compliant;NEC |
| UPC | 080083242207 |
| GTIN | 00080083242207 |
| Item Type | Striplights |
| Size | 96.26 IN Length 3.86 IN Width 2.76 IN Height |
| Voltage Rating | 120-227V |
| Wattage | 80W |