FML4W 48 ALO6 SEF 840 MVOLT FML4W Light Wraparounds, 120 to 277 V
- MFR:
- Acuity Brands
- MFR #:
- FML4W 48 ALO6 SEF 840 MVOLT
- UPC:
- 194994027249
- Item #:
- 691642
FML4W 48 ALO6 SEF 840 MVOLT FML4W Light Wraparounds, 120 to 277 V
- MFR #:
- FML4W 48 ALO6 SEF 840 MVOLT
- UPC:
- 194994027249
- Item #:
- 691642
Contractor Select
Manuals & Documentation
| Catalog Number | FML4W 48 ALO6 SEF 840 MVOLT |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Brand | Lithonia Lighting |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Government,Hospitality,Offices & Banks,Residential,Utility, Closet |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Finish | Semi-Gloss |
| Lamp Type | LED - Static |
| Lens Color | White |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Light Technology | LED |
| Lumens | 4000 ,5000 ,6000 , |
| Material | Steel |
| Standard | CSADLC Standard,ENERGY STAR |
| UPC | 194994027249 |
| GTIN | 00194994027249 |
| Item Type | Wraparound |
| Dimensions | 48 x 10 x 3 IN |
| Length | 48 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 10 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 6.6 L |
| Environmental Conditions | Indoor |
| Voltage Rating | 120-277 |
| Wattage | 49.000000000000000 W |
| Cross Reference Products | ACW-20-4H-UNV-40K |