Eaton Crouse-Hinds series Pauluhn Intrepid FPS linear fluorescent,One Nonmetallic cable gland,one end plugged,60 Hz,4 ft,Matte polycarb lens,T12 bi-pin,Fiberglass-reinforced polyester,2-lamp,Through feed,120 Vac,40W/34W
- MFR:
- Eaton Crouse-Hinds
- MFR #:
- FPS240
- UPC:
- 662276396005
- Item #:
- 685745
Eaton Crouse-Hinds series Pauluhn Intrepid FPS linear fluorescent,One Nonmetallic cable gland,one end plugged,60 Hz,4 ft,Matte polycarb lens,T12 bi-pin,Fiberglass-reinforced polyester,2-lamp,Through feed,120 Vac,40W/34W
- MFR #:
- FPS240
- UPC:
- 662276396005
- Item #:
- 685745
The Pauluhn Intrepid is a low/mid bay linear fluorescent fixture for industrial and marine locations. The Intrepid is available in aluminum, stainless steel and non-metallic housing materials, and is IP66 rated for moisture protection in hose down applications. The Intrepid is available in two and four foot length fixtures in 1-, 2-, 3- or 4-lamp configurations. An optional emergency battery back-up is also available.
| Catalog Number | FPS240 |
| Manufacturer | Eaton Crouse-Hinds |
| Brand | Eaton |
| Sub Brand | Crouse-Hinds series |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting Controls |
| Color | Natural |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Lamp Type | F34 T12 Bi-Pin |
| Material | Housing: Fiberglass Reinforced Polyester; Lens: Matte Polycarbonate |
| Mounting | Surface |
| Special Features | Water and Dust Tight |
| Standard | UL 1598A, CSA, ABS, NSF |
| UPC | 662276396005 |
| GTIN | 00662276396005 |
| Item Type | Light fixture |
| Dimensions | 52.8000 IN X 7.6300 IN X 5.0000 IN |
| Length | 52.8 inches |
| Width | 7.6 in |
| Height | 5.6 in |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 40W |