U217MTBL 7 Term, Ringed, Small Closing Plate, Link Bypass, 1-100 Amp, Main Breaker, 18 Branch Circuit
- MFR:
- Milbank
- MFR #:
- U217MTBL
- UPC:
- 784572178854
- Item #:
- 675995
U217MTBL 7 Term, Ringed, Small Closing Plate, Link Bypass, 1-100 Amp, Main Breaker, 18 Branch Circuit
- MFR #:
- U217MTBL
- UPC:
- 784572178854
- Item #:
- 675995
7 TERM RNGTP SML CLS PLT LNK BYPS 1-100 AMP MN BRKR 18 BRANCH CKT
| Catalog Number | U217MTBL |
| Manufacturer | Milbank |
| Brand | Milbank |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Amperage Rating | 100 |
| Application | Meter Socket With Main And Load Center |
| Bypass Type | Link |
| Cable Entry | Overhead Or Underground |
| Enclosure | G90 Galvanized Steel with Powder Coat Finish |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | Fiberglass With Resin |
| Material | G90 Galvanized Steel With Powder Coat Finish |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Jaws | 7 Terminal |
| Phase | 3 |
| Standard | Type 3R |
| UPC | 784572178854 |
| GTIN | 00784572178854 |
| Item Type | Ring Type Meter Socket |
| Length | 4.625 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 25 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 24.75 |
| Height UOM | Inch |
| Size | 4.625L x 25W x 24.75H |
| Terminals | Single Mechanical |
| Voltage Rating | 240 V |