TY25MX Ty-Rap High Performance Standard Cable Tie, 7.31 in L x 0.184 in W x 0.043 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY25MX
- UPC:
- 786210824673
- Item #:
- 67574
TY25MX Ty-Rap High Performance Standard Cable Tie, 7.31 in L x 0.184 in W x 0.043 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY25MX
- UPC:
- 786210824673
- Item #:
- 67574
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY25MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210824673 |
| GTIN | 00786210824673 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 7.2 in , 183 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06202|3M 6202|3M 6272|3M CT8BK50-C|ABBInstall 13-262|ABBInstall L7500|ABBInstall L-7-50-0-C|ABBInstall TY17550X100|ABBInstall TY25MX|ABBInstall TY525MX |