XUM0AKSAM8T OsiSense XU 3-Wire Dusttight/Oiltight/Watertight Miniature Submersible Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 14 m, Infrared Sensing Beam, 2 ms Response
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUM0AKSAM8T
- UPC:
- 785901233381
- Item #:
- 665271
XUM0AKSAM8T OsiSense XU 3-Wire Dusttight/Oiltight/Watertight Miniature Submersible Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 14 m, Infrared Sensing Beam, 2 ms Response
- MFR #:
- XUM0AKSAM8T
- UPC:
- 785901233381
- Item #:
- 665271
This miniature design single mode (thru-beam system) photo-electric transmitter has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This multi-mode rectangular photoelectric emitter has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its 3 fixing points. It has VALOX PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 2 LED display allows to identify status of the sensor and troubleshoot issues. IP65 and IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It has a standard M8 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUM0AKSAM8T |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Enclosure | IP67 CONFORMING TO IEC 60529,PBT |
| Operating Cycles | <= 250 Hz |
| Sensing Range | 10-10 M THRU BEAM NEED A RECEIVER,> 16.4...49.21 FT (> 5...15 M) |
| Special Features | 1 LED green)supply on |
| Standard | IP67 IEC 60529,UL-CSA-CE |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=874300&lang=en-us |
| UPC | 785901233381 |
| GTIN | 03389110164626 |
| Item Type | General purpose multimode;Thru beam;Miniature;Photo-electric sensor transmitter |
| Size | 0.79 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND SUBMERSIBLE (INDOOR/OUTDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC reverse polarity protection |