2097IGTRGRY Isolated Ground 20 Amp Duplex GFCI Receptacle SafeLock Protection, Gray
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- 2097IGTRGRY
- UPC:
- 785007048704
- Item #:
- 660829
2097IGTRGRY Isolated Ground 20 Amp Duplex GFCI Receptacle SafeLock Protection, Gray
- MFR #:
- 2097IGTRGRY
- UPC:
- 785007048704
- Item #:
- 660829
Spec-Grade Isolated Ground Tamper-Resistant 20A Duplex GFCI
| Catalog Number | 2097IGTRGRY |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Control Circuit |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial;Residential |
| Connection | Back and Side Wire |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Interrupt Rating | 4 to 6 mA |
| Material | Thermoplatic |
| Number of Poles | 2 |
| Special Features | Pass & Seymour invented the GFCI receptacle, and at Legrand, we're constantly reinventing it to ensure the highest level of safety possible. From the most advanced self-testing device to audible alarms to nightlight combos, we're continuously resetting the bar on GFCI innovation and safety. |
| Standard | cULus, UL Listed, FSUL |
| UPC | 785007048704 |
| GTIN | 00785007048704 |
| Item Type | Isolated Ground Tamper-Resistant 20A Self-Test Duplex GFCI |
| Length | 1.03 |
| Width | 1.73 |
| Height | 4.2 |
| Environmental Conditions | 95% Humidity, UL 94 V2 |
| Operating Temperature | -35 Degrees C to +66 Degrees C |
| Trip Range | 4 to 6 mA |
| Trip Type | .025 Second Nominal |
| Voltage Rating | 125 |