COND2-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 2 in Trade, 2.08 in ID x 2.46 in OD, 9.91 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND2-G
- UPC:
- 704508261061
- Item #:
- 65903
COND2-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 2 in Trade, 2.08 in ID x 2.46 in OD, 9.91 ft L, Steel
- MFR #:
- COND2-G
- UPC:
- 704508261061
- Item #:
- 65903
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND2-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | OCAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261061 |
| GTIN | 00704508261061 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.91 ft , 3.02 m |
| Inside Diameter | 2.08 in , 52.90 mm |
| Outside Diameter | 2.46 in , 62.30 mm |
| Trade Size | 2 in |
| Wall Thickness | 0.19 in , 4.72 mm |