COND3/4-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 3/4 in Trade, 0.84 in ID x 1.13 in OD, 9.94 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND3/4-G
- UPC:
- 704508261023
- Item #:
- 65806
COND3/4-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 3/4 in Trade, 0.84 in ID x 1.13 in OD, 9.94 ft L, Steel
- MFR #:
- COND3/4-G
- UPC:
- 704508261023
- Item #:
- 65806
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND3/4-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| UPC | 704508261023 |
| GTIN | 00704508261023 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.94 ft , 3.03 m |
| Inside Diameter | 0.84 in , 21.20 mm |
| Outside Diameter | 1.13 in , 28.70 mm |
| Trade Size | 3/4 in |
| Wall Thickness | 0.139 in , 3.53 mm |