XS618B4PAM12 OsiSense XS 3-Wire Cylindrical Fixed Universal Inductive Proximity Sensor, Inductive, PNP/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 48 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS618B4PAM12
- UPC:
- 785901476252
- Item #:
- 651853
XS618B4PAM12 OsiSense XS 3-Wire Cylindrical Fixed Universal Inductive Proximity Sensor, Inductive, PNP/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 48 V DC
- MFR #:
- XS618B4PAM12
- UPC:
- 785901476252
- Item #:
- 651853
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin). This product is a cylindrical, long case, non flush mountable sensor. Diameter 18mm, threaded M18 x 1. It features a nickel plated brass case and a M12 connector. It has a sensing distance of 12mm. Three-wire, DC supply, 12V to 48V, NO function, PNP discrete output.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS618B4PAM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | Mobile equipment |
| Connector | Male connector M12, 4 pins |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.31...0.59 in (> 8...15 mm) |
| Special Features | IP67 CONFORMING TO IEC 60529-IP69K CONFORMING TO DIN 40050,MALE CONNECTOR M12 4 PINS |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...48 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=869884&lang=en-us |
| UPC | 785901476252 |
| GTIN | 03389119113892 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M18 |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |