E985J Carlon Type LR Conduit Body, 2 in Hub, 63 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985J
- UPC:
- 034481065418
- Item #:
- 64714
E985J Carlon Type LR Conduit Body, 2 in Hub, 63 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E985J
- UPC:
- 034481065418
- Item #:
- 64714
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E985J |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 2 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481065418 |
| GTIN | 00034481065418 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 9-9/32 in |
| Width | 3-15/32 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E985J|AlliedTube 59225|Cantex 5133655|Cantex 5133655G|Certaineed 59225|Crouse LR200NM|Ipex 78169|JMEagle 61370200|Madison PLRLA-200|MultiFit 78169 |