E985D-CAR Carlon Type LR Conduit Body With Cover, 1/2 in Hub, 4 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985D-CAR
- UPC:
- 034481132424
- Item #:
- 64583
E985D-CAR Carlon Type LR Conduit Body With Cover, 1/2 in Hub, 4 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E985D-CAR
- UPC:
- 034481132424
- Item #:
- 64583
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E985D-CAR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1/2 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481132424 |
| GTIN | 00034481132424 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 4-5/16 in |
| Width | 1-1/2 in |