E986K Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 2-1/2 in Hub, 210 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E986K
- UPC:
- 034481065487
- Item #:
- 64433
E986K Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 2-1/2 in Hub, 210 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E986K
- UPC:
- 034481065487
- Item #:
- 64433
| Catalog Number | E986K |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 2-1/2 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| UPC | 034481065487 |
| GTIN | 00034481065487 |
| Item Type | Type LB Conduit Body |
| Length | 13-1/4 in |
| Width | 4-11/32 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E986K|AlliedTube 59206|Cantex 5133669|Cantex 5133669G|Certaineed 59206|Crouse LB250NM|Ipex 78146|JMEagle 61340250|Madison PLBLA-250|MultiFit 78146 |