E986H Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1-1/2 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E986H
- UPC:
- 034481065456
- Item #:
- 64399
E986H Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1-1/2 in Hub, 32 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E986H
- UPC:
- 034481065456
- Item #:
- 64399
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E986H |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1-1/2 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481065456 |
| GTIN | 00034481065456 |
| Item Type | Type LB Conduit Body |
| Length | 6-13/32 in |
| Width | 2-1/2 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E986H|AlliedTube 59204|Cantex 5133667|Cantex 5133667G|Certaineed 59204|Crouse LB150NM|Ipex 78144|JMEagle 61340150|Madison PLBLA-150|MultiFit 78144 |