SP17W 2-Gang Thermoset Wall Plate, 1 Toggle Switch Opening, 1 Single Receptacle, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- SP17W
- UPC:
- 785007186482
- Item #:
- 63847
SP17W 2-Gang Thermoset Wall Plate, 1 Toggle Switch Opening, 1 Single Receptacle, White
- MFR #:
- SP17W
- UPC:
- 785007186482
- Item #:
- 63847
Smooth Wall Plate 1-Gang Toggle 1-Gang Single
| Catalog Number | SP17W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 2 |
| Special Features | Standard size plastic smooth wall plate |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007186482 |
| GTIN | 00785007186482 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 5" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .30" |