151XST-120A 151XST Flashing Warning Light, 120 V AC, Strobe Lamp, 5-1/2 in Dia, Surface Mount, Amber Lens
- MFR:
- Federal Signal
- MFR #:
- 151XST-120A
- UPC:
- 782979380702
- Item #:
- 63333
151XST-120A 151XST Flashing Warning Light, 120 V AC, Strobe Lamp, 5-1/2 in Dia, Surface Mount, Amber Lens
- MFR #:
- 151XST-120A
- UPC:
- 782979380702
- Item #:
- 63333
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 151XST-120A |
| Manufacturer | Federal Signal |
| Brand | Federal Signal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Indoor/Outdoor |
| Color | Amber |
| Material | Aluminum/Glass |
| NEMA Rating | 4X |
| Shape | Cylindrical |
| Special Features | 10,000 Hour High-Intensity Strobe |
| Standard | UL Listed/cUL Listed/Marine Rated |
| UPC | 782979380702 |
| GTIN | 00782979380702 |
| Item Type | Hazardous Location Warning Light |
| Size | 9.25 H x 5.5 W x 5.5 D |
| Environmental Conditions | -67 to 150 DEG F |
| Voltage Rating | 120VAC 50-60Hz |