1/4" Lock Washers, Medium Split, Type 18-8 Stainless Steel,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 70525J
- UPC:
- 085937081919
- Item #:
- 63053
1/4" Lock Washers, Medium Split, Type 18-8 Stainless Steel,Jar
- MFR #:
- 70525J
- UPC:
- 085937081919
- Item #:
- 63053
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 70525J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | Italy |
| Made in USA | No |
| Application | Provides a hardened bearing surface, creating more uniform torque control and load distribution. |
| Color | Silver |
| Finish | Stainless |
| Material | Stainless Steel |
| Special Features | Applies greater bolt tension per unit of applied torque. Resists loosening caused by vibration and corrosion. |
| UPC | 085937081919 |
| GTIN | 00085937081919 |
| Item Type | Split Lock Washer |
| Inside Diameter | 0.260" IN |
| Outside Diameter | 0.487" IN |
| Thickness | 0.062" IN |