XU9M18MB230 OsiSense Photoelectric Sensor, Cylindrical Shape, 3 m, <20 ms Response, Solid State 1NC Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XU9M18MB230
- UPC:
- 785901348955
- Item #:
- 62662
XU9M18MB230 OsiSense Photoelectric Sensor, Cylindrical Shape, 3 m, <20 ms Response, Solid State 1NC Output
- MFR #:
- XU9M18MB230
- UPC:
- 785901348955
- Item #:
- 62662
This photo-electric sensor is part of the XU Application range. It is recommended for building and tertiary sectors. This sensor has a design 18 format body, pre-cabled. This sensor is pre-cabled, 2m, with the line of sight along case axis. 2-wire AC or DC supply, NC function. Solid-state output with adjsutable sensitivity. 2m sensing distance. Polarized reflex system. A 50mm x 50mm reflector is provided with this sensor.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XU9M18MB230 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | Cable |
| Enclosure | IP67 CONFORMING TO IEC 60529,NICKEL PLATED BRASS |
| Operating Cycles | <= 25 Hz |
| Output | 1 NC;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 2-2 M POLARISED REFLEX NEED REFLECTOR XUZC50,> 3.28...16.4 FT (> 1...5 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state;1 LED red)instability |
| Standard | IP67 IEC 60529,UL-CSA-CE |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=872406&lang=en-us |
| UPC | 785901348955 |
| GTIN | 03389110735871 |
| Item Type | General purpose single mode;Polarised reflex;Cylindrical M18;Photo-electric sensor |
| Size | 0.71 |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 24...240 V AC/DC |