1/4 x 1-1/4" Fender Washers, Zinc Plated,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 40725J
- UPC:
- 085937080592
- Item #:
- 62615
1/4 x 1-1/4" Fender Washers, Zinc Plated,Jar
- MFR #:
- 40725J
- UPC:
- 085937080592
- Item #:
- 62615
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 40725J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Used where an extra wide bearing surface is required. Originally designed for auto body repair work, they are also used in sheet metal, plumbing, and electrical work. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| UPC | 085937080592 |
| GTIN | 00085937080592 |
| Item Type | Fender Washer |
| Inside Diameter | 1/4" IN |
| Outside Diameter | 1-1/4" IN |
| Thickness | 0.047" – 0.080" IN |