3/8 x 3" Heavy Duty Wedge Anchors, Zinc Plated,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 62248J
- UPC:
- 085937083074
- Item #:
- 60256
3/8 x 3" Heavy Duty Wedge Anchors, Zinc Plated,Jar
- MFR #:
- 62248J
- UPC:
- 085937083074
- Item #:
- 60256
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 62248J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | These are heavy-duy, non-bottom bearing anchors of greater shear strength than other light and medium-duty expansion anchors for use in concrete and stone. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Designed for full-contact expansion. |
| UPC | 085937083074 |
| GTIN | 00085937083074 |
| Item Type | Wedge Anchor |
| Length | 3" |
| Length UOM | Inch |
| Diameter | 3/8" IN |
| Thread Size | 3/8" IN |