1/4 x 2-1/4" Heavy Duty Wedge Anchors, Zinc Plated,Jar
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 62036J
- UPC:
- 085937081827
- Item #:
- 60157
1/4 x 2-1/4" Heavy Duty Wedge Anchors, Zinc Plated,Jar
- MFR #:
- 62036J
- UPC:
- 085937081827
- Item #:
- 60157
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 62036J |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | These are heavy-duy, non-bottom bearing anchors of greater shear strength than other light and medium-duty expansion anchors for use in concrete and stone. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Special Features | Designed for full-contact expansion. |
| UPC | 085937081827 |
| GTIN | 00085937081827 |
| Item Type | Wedge Anchor |
| Length | 2-1/4" |
| Length UOM | Inch |
| Diameter | 1/4" IN |
| Thread Size | 1/4" IN |