ALSLLED12TM4 Adorne Slimline Undercabinet Lighting, 120 V, Titanium Housing
- MFR:
- Legrand-Wiremold
- MFR #:
- ALSLLED12TM4
- UPC:
- 786776187748
- Item #:
- 596228
ALSLLED12TM4 Adorne Slimline Undercabinet Lighting, 120 V, Titanium Housing
- MFR #:
- ALSLLED12TM4
- UPC:
- 786776187748
- Item #:
- 596228
Perfect anywhere a brighter countertop work space is required, or where counter real estate is limited. - Enjoy a bright lighting option for illuminating countertop work spaces that plugs directly into any system module. - Features a sleek, titanium finish.-California Residents: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is knows to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov. titanium finish. 12 inch LED Strip Light.
| Catalog Number | ALSLLED12TM4 |
| Manufacturer | Legrand-Wiremold |
| Brand | Wiremold |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Residential, Commercial |
| Mounting | Snap |
| Special Features | - 4.83 Watts . - 328 lumens . - coorelated color temperature: 3000K, color rendering index 93 . - Tru-Universal Dimmer recommended |
| Standard | cETLus Listed |
| RoHS URL | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| UPC | 786776187748 |
| GTIN | 00786776187748 |
| Item Type | Under-Cabinet Lighting |
| Length | 12.00" |
| Width | 1.25" |
| Height | .375" |
| Environmental Conditions | Dry interior locations |
| Wattage | 4.83 |