XX9V3A1F1M12 OsiSense XX XX9 Series Cylindrical Adjustable Sensor With Remote Teach Pushbutton, Ultrasonic/Diffuse, Analog Output, 15 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XX9V3A1F1M12
- UPC:
- 785901613954
- Item #:
- 591774
XX9V3A1F1M12 OsiSense XX XX9 Series Cylindrical Adjustable Sensor With Remote Teach Pushbutton, Ultrasonic/Diffuse, Analog Output, 15 to 24 V DC
- MFR #:
- XX9V3A1F1M12
- UPC:
- 785901613954
- Item #:
- 591774
This cylindrical ultrasonic sensor has a VALOX case. It has a supply voltage of 15V to 24V DC and an analog ouput of 0V to 10V. This general purpose parallelepipedic ultrasonic sensor with analogue output, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its cylindrical thread and 2 fixing nuts. VALOX PBT high strength case makes it ideal for high temperature environments. Multi-LED display allows to identify status of the sensor, to facilitate setup and troubleshooting. IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in hot environments up to +70C. It has a standard M12 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It is IEC 60947-5-2 compliant.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XX9V3A1F1M12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Enclosure | Valox |
| Indicator | SETTING-UP ASSISTANCE 1 LED DUAL COLOUR)-SUPPLY ON 1 LED GREEN)-OUTPUT STATE 1 LED YELLOW) |
| Material | Plastic |
| Mounting | M30 X 1.5 |
| Sensing Range | 0.33…3.28 ft (0.1…1 m) |
| Special Features | MALE CONNECTOR M12 4 PINS |
| Standard | CE |
| Supply Voltage | 15...24 V DC REVERSE POLARITY PROTECTION |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=13319988&lang=en-us |
| UPC | 785901613954 |
| GTIN | 03389119029926 |
| Item Type | Cylindrical M30;Ultrasonic sensor |
| Operating Temperature | 0-70 A Degrees C |
| Target Size | CYLINDER DIAMETER 50.8 MM 1 M |