TB75A001 Encapsulated Industrial Control Transformer, 120 X 240 V Primary, 12 x 24 V Secondary, 75 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR:
- Acme Electric, a Hubbell affiliate
- MFR #:
- TB75A001
- UPC:
- 047503002544
- Item #:
- 584387
TB75A001 Encapsulated Industrial Control Transformer, 120 X 240 V Primary, 12 x 24 V Secondary, 75 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR #:
- TB75A001
- UPC:
- 047503002544
- Item #:
- 584387
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TB75A001 |
| Manufacturer | Acme Electric, a Hubbell affiliate |
| Brand | Acme Electric |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Open Core & Coil |
| Frequency Rating | 50/60 HZ |
| Insulation Class | 105C |
| Mounting | Panel Mount |
| Phase | 1 |
| Primary Voltage | 120 X 240 V |
| Secondary Voltage | 12/24 V |
| Special Features | 1 phase |
| Standard | cUL |
| UPC | 047503002544 |
| GTIN | 00047503002544 |
| Item Type | 75VA |
| Length | 2.72 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 3 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 4 |
| Height UOM | Inch |
| Temperature Rating | 55C |
| Wattage | 75 W |