6-wire connector - Suitable for Ex e II applications - Wago (773 series) - for 0.75mm2...2.5mm2 / for #16AWG...#12AWG - Rated current (Ex e II) 24A - Light Gray color - with PUSH WIRE spring connections
- MFR:
- WAGO
- MFR #:
- 773-496
- UPC:
- 4055143026581
- Item #:
- 560627
6-wire connector - Suitable for Ex e II applications - Wago (773 series) - for 0.75mm2...2.5mm2 / for #16AWG...#12AWG - Rated current (Ex e II) 24A - Light Gray color - with PUSH WIRE spring connections
- MFR #:
- 773-496
- UPC:
- 4055143026581
- Item #:
- 560627
| Catalog Number | 773-496 |
| Manufacturer | WAGO |
| Brand | WAGO |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Actuator | Push-in |
| Color | light gray |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Range | 14-18 AWG Conductor Range |
| Connection | Terminals (Spring) |
| RoHS Indicator | Yes |
| UPC | 4055143026581 |
| GTIN | 4055143026581 |
| Item Type | Connector (Splicing) |
| Dimensions | H13.1mm x W18.8mm x D19.5mm |
| Width | 0.74 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 13.1 mm / 0.516 inches |
| Height UOM | Inch |
| Depth | 19.5 mm / 0.768 inches |
| Depth UOM | Inch |
| Weight | 3.597 |
| Weight UOM | Grams |
| Operating Temperature | 105 °C |