XUK5ARCNL2 OsiSense 5-Wire Compact Proximity Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 1.5 m, Infrared Sensing Beam, <25 ms Response, Relay/1NO-1NC Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUK5ARCNL2
- UPC:
- 785901531029
- Item #:
- 54597
XUK5ARCNL2 OsiSense 5-Wire Compact Proximity Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 1.5 m, Infrared Sensing Beam, <25 ms Response, Relay/1NO-1NC Output
- MFR #:
- XUK5ARCNL2
- UPC:
- 785901531029
- Item #:
- 54597
This compact design single mode (polarised reflex system) photo-electric sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This mono-mode rectangular photoelectric sensor has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its 3 fixing points. It has VALOX PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 1 LED display allows to identify status of the sensor. IP65 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUK5ARCNL2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | Cable |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529,PBT |
| Operating Cycles | <= 20 Hz |
| Output | 1 C/O;Discrete;Relay |
| Sensing Range | 1-1 M DIFFUSE,> 0.98...3.28 FT (> 0.3...1 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state;1 LED green)supply |
| Standard | ECOLAB-CE,IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873778&lang=en-us |
| UPC | 785901531029 |
| GTIN | 03389110163049 |
| Item Type | General purpose single mode;Diffuse;Compact 50 x 50;Photo-electric sensor |
| Size | 1.97 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 24...240 V AC/DC |
| Wattage | 2 W AC |